23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

G-Kartofler er i betalings-standsning

Danmarks største kartoffelcentral, andelsselskabet G Kartofler i Grindsted er gået i betalingsstandsning. Firmaet bliver om kort tid tvunget ud i en konkurs.

Virksomheden har orienteret sine cirka 80 avlere om betalingsstandsningen.

Virksomhedens bestyrelsesformand orienterede tirsdag aften 55 af virksomhedens 80 medlemmer om situationen.

– Efterfølgende må vi se, om der er mulighed for en rekonstruktion, siger virksomhedens bestyrelsesformand, Jens Uth til JydskeVestkysten.

Konkursen skyldes, at de store supermarkedskæder presser priserne på kartofler i bund.

– Kæderne forhandler om priserne hver uge eller hver 14. dag, og de pakkerier, der tilbyder den laveste pris, vinder, forklarer Jens Uth til avisen.

Mange avlere vil tabe penge, og kan ikke være sikre på at afsætte de kartofler, der netop er blevet lagt i jorden.

G Kartofler blev etableret i 1939 og har været i gennem en række fusioner.

De 80 andelshavere leverer spisekartofler til virksomheden, som sælger til supermarkedskæder, industrien og til eksport.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01