23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tenax Sild styrtdykkede i 2016

Fusionen med Lykkeberg får det meste af skylden

Danmarks største sildeproducent, Tenax Sild i Nyborg, er ikke tilfreds med 2016.

Året endte med et resultat på knap 1,4 millioner kroner, og det er et voldsomt dyk fra 11,5 millioner i 2014 og 9,2 millioner i 2015.

Ifølge det netop offentliggjorte 2016-regnskab hænger nedgangen ikke mindst sammen med, at Tenax Sild i 2015 købte konkurrenten Lykkeberg. Arbejdet med at integrere Lykkeberg har også præget 2016, hvor der har været en række engangsomkostninger til relancering og styrkelse af hele Lykkeberg-brandet, skriver ledelsen i sine regnskabskommentarer.

Desuden har konkurrencen i markedet været hård, hvilket har betydet, at stigende råvarepriser kun i begrænset omfang har kunnet hentes hjem hos kunderne, nævner ledelsen også.

Trods udfordringerne kunne Tenax Sild sidste år øge sin egenkapital med lige knap en million, så den nu er oppe på 71,5 millioner kroner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|