23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Frontmatec køber op

Satser på rødt kød i Kina

Den danske automationsvirksomhed Frontmatec gearer nu op i Kina.

Det sker med overtagelsen af det kinesiske selskab Xinglong Food Machinery Manufacturing Co., Ltd., som er leverandør af udstyr til rødtkøds-industrien i Kina. Det oplyser Frontmatec i en pressemeddelelse.

- Vi har været i tæt dialog med Xinglong i næsten et år, og vi er meget imponerede over virksomhedens udvikling og den nuværende ledelse. Xingdong har stærke kompetencer inden for industrien og tætte partnerskaber med de største kunder i Kina. Opkøbet gør Frontmatec i stand til at styrke vores markedsposition og udnytte det store vækstpotentiale i Kina, siger Henrik Andersen, CEO hos Frontmatec.

Xinglong blev grundlagt i 2001 og er specialiseret i produktion af udstyr til kvæg- og fjerkræslagterier.

- Dette er endnu et stort skridt fremad for Frontmatec, og vi er glade for at byde Xinglong velkommen ind i Frontmatec-familien. Jeg er overbevist om, at begge virksomheder kan få gavn af hinanden, og at kombinationen vil resultere i et meget stærkere værditilbud overfor vores kunder, som vil give næring til fremtidig vækst, siger Arne Vraalsen, bestyrelsesformand hos Frontmatec.

Xinglon fortsætter under eget brand i Kina, men vil få støtte af Frontmatec i bestræbelserne på at sælge mere avancerede løsninger.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02