23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danish Crown gør klar til at købe op

Forbedret økonomi skal bruges på at sikre sig nye forædlingsvirksomheder

Slagterikoncernen Danish Crown gør klar til at købe forædlingsvirksomheder op i Nordeuropa og begynder formentlig med opkøb i Polen, skriver Jyllands-Posten.

I forvejen omsætter koncernen for cirka seks milliarder kroner i Polen via datterselskabet Sokolow.

- Målet er, at vores omsætning i Polen skal fordobles inden 2021. Den vækst vil vi blandt andet opnå via opkøb, siger Danish Crown-topchef Jais Valeur til avisen. Han regner med, at nogle af opkøbene falder på plads i indeværende regnskabsår.

Planerne er blevet yderligere aktualiseret af det seneste regnskab fra Danish Crown - det viser, at egenkapitalen er vokset til 7,6 milliarder kroner, og at soliditetsgraden er steget til 31,2 procent.

Også i Kina er Danish Crown godt i gang med at gøre sig ekstra bemærket. Koncernen begynder snart at bygge en stor forædlingsfabrik i nærheden af Shanghai, og om alt går vel, kommer der lignende fabrikker nær andre kinesiske storbyer, fortæller Jais Valeur til Jyllands-Posten.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03