23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Flere økovarer både ind og ud af Danmark

Men importen steg mest sidste år
Annonce

Både import og eksport af økologiske varer stiger i Danmark, viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik.

Men de danske forbrugeres appetit på økologiske varer - og især frugt og grønt - betød, at importen steg markant i 2016, hvor den lagde større afstand til eksporten.

Annonce

Der blev samlet importeret økologiske varer for 3,2 milliarder kroner i 2016, mens danske landmænd solgte for 2,4 milliarder kroner økologi til udlandet.

Annonce

I 2015 var tallet for importen 2,4 milliarder kroner, mens der blev eksporteret for knap to milliarder kroner. Af de økologiske varer, vi køber fra udlandet, udgør frugt og grøntsager den største gruppe. I 2016 steg importen af frugt og grønt med 48 procent til knap 1,2 milliarder kroner.

Annonce

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04