23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fiskegigant satte ny omsætningsrekord

Men TripleNine Groups overskud dykkede med 18 millioner

TripleNine Group, der med hovedsæde i Esbjerg producerer fiskemel og fiskeolie, satte ny omsætningsrekord i 2017 med et salg på næsten 1,9 milliarder kroner - en stigning på over 60 millioner kroner sammenlignet med 2016.

Overskuddet før skat faldt fra 142 til 124 millioner kroner. Alligevel er der ifølge JydskeVestkysten blevet råd til at udbetale udbytte i form af en ordinær dividende på 70 millioner kroner og en ekstraordinær dividende på 200 millioner kroner.

Avisen skriver, at omsætningsrekorden hænger sammen med, at fangsterne af tobis var ekstraordinært store i 2017.

Størstedelen af udbyttet går ifølge JydskeVestkysten til den norske hovedaktionær Koppernæs, som i 2016 øgede sin ejerandel i TripleNine fra 50 til 82 procent. Det skete via køb af aktier fra blandt andet en gruppe af vestjyske fiskere og deres familier.

TripleNine Group har også afdelinger i Norge og Chile.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078