23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Carlsberg vil standse tilbagegang i ølsalget

Nye og sundere produkter skal få gang i bryggerikoncernens salg.

I 2010 blev der solgt ca. 380 mio. liter øl. Det er et faldt på 6 % i forhold til året før. Ser man over de seneste 10 år er tendensen endnu tydeligere, idet ølsalget er faldet med 30 %.

Også i år venter Carlsberg, at salget vil falde med nogle procent. Derefter er forventningen dog en anden.

For at få flere til at vælge øl vil Carlsberg satse på producer med en ny profil:

- Vi vil lancere helt nye produkter med en sundhedsprofil. Vi kommer med nye produkter med lav alkohol, der bygger på, at vores produkter er rene og naturlige. Og vi vil lave en målrettet indsats over for kvinder. Vores væsentligste målgruppe er dog fortsat mænd, der står for over 80 procent af forbruget af vores øl, adm. direktør for Carlsberg Danmark, Jesper B. Jørgensen, til Dansk Handelsblad.

Ølsalget er påvirket af, at de generelt drikkes mindre alkohol, ligesom vin og cider har taget en del af markedet samt at en del af salget er rykket over til grænsehandlen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|instance-web04