23948sdkhjf

Fødevarer må nu gå fra detail til engros

For eksempel kan rugbrød blive til rugbrødschips
Detailbutikker må ifølge nye regler fra Fødevarestyrelsen nu sælge eller donere fødevarer tilbage i kæden - altså fra detail til engros. Det kan gøre det meget nemmere for detailhandlen at bekæmpe madspild.

Det skriver Dansk Erhverv på sin hjemmeside.

Tidligere måtte en detailbutik for eksempel ikke sælge eller donere rugbrød tilbage til en engrosbager, som kunne bruge det til at lave rugbrødschips. Andre eksempler kunne være at sende wienerbrød tilbage i kæden for at producere romkugler eller sende stødt frugt og grønt til en juicefabrik.

Ifølge Fødevarestyrelsen vil der dog være en række betingelser, som er forskellige for animalske og ikke-animalske fødevarer. Og det gælder fortsat, at der skal være sporbarhed et led frem, lige som leverandøren skal sikre sig, at mærkningen er i orden, herunder at holdbarhedsmærkning overholdes, konstaterer Dansk Erhverv.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.086