Peter Rasmussen er blevet ansat som salgschef for Bunzl Innopac.
Bunzl Distribution Danmark A/S har 3 divisioner i Danmark; Bunzl Detail, Bunzl Innopac og Bunzl Safety. De levere emballage og forbrugsvarer, butiksudstyr, maskiner samt yder teknisk service til den danske dagligvarehandel og den fødevareproducerende industri. Endvidere er de leverandører af personlige værnemidler til industri og håndværk.
Sven Kristian Riskær er fratrådt bestyrelsen til fordel for Erik Preben Holm.
Emidan A/S beskæftiger sig med sourcing og handel med ingredienser og emballage til fødevareindustrien.
Fan Milk International A/SSven Kristian Riskær er udtrådt af bestyrelsen til fordel for Erik Preben Holm.
Fan Milk Group opererer i det vestlige Afrika hvor man producerer og sælger frosne mælke- og juiceprodukter.
India-Dan A/SChristian Vollstedt tiltræder som direktør med fortsat ansvar for salg i Skandinavien. Han afløser tidligere adm. direktør Mogens Bertelsen.
Samtidig tiltræder produktudviklings- og eksportchef Joos Kallehauge som eksportdirektør i krydderivirksomheden.
Invest In DenmarkMerethe Juhl er blevet udnævnt til ny chef for Invest in Denmarks kontor for Innovation & Partnership
Kontoret har ansvar for tiltrækning af udenlandske investeringer, de danske innovationscentre i udlandet samt Eksportrådets netværk og partnerskaber.
Jeka Fish A/SKeld Askær Sørensen er udtrådt af bestyrelsen for Jeka Fish A/S.
Jeka Fish A/S beskæftiger sig med processering af fisk.
LandboNordTorsten Gruhn er blevet ansat som ny chefkonsulent med ansvar for ledelse og fortsat udvikling af LandboNords økonomirådgivning.
LandboSydKlaus Andersen overtager 1. september posten som direktør hos LandboSyd i Aabenraa efter Gunnar Fink, der har valgt at trappe ned.
Red Bull Denmark ApSAnders Hviid Schack er fratrådt som direktionsmedlem til fordel for Robert Maas Geesteranus.
Syddansk UniversitetJacob Schmidt, der p.t. er direktør for Sikkerhedsstyrelsen, tiltræder til september stillingen som direktør for Syddansk Universitet.