23948sdkhjf

Bureaukrati bremser danske fiskeopdræt

På trods af gode forudsætninger har danske hav- og dambrug ikke fået del i erhvervets globale vækst.
På trods af, at Danmark er verdens fjerdestørste eksportør af fiskeprodukter, er der store, uudnyttede vækstmuligheder på området.

På verdensplan har fiskeopdræt en omsætning på 100 mia. kr. årligt, og der spise i dag flere opdrættede end vilde fisk. Det skriver Politiken ifølge business.dk.

De danske hav- og dambrug har dog ikke fået del i væksten.

Milliarder at hente
Hovedårsagen er, at branchen er underlagt regelsæt, som bremser for en udvidelse af produktionen og muligheden for at gøre det mere miljøvenligt.

Årsagen er, at regulering ikke sker ud fra, hvor meget forurening opdrættene udleder, men hvor mange stoffer og foder opdrættet tilføres. Det har fjernet incitamentet for at tage ny teknologi i brug forklarer Karl Iver Dahl-Madsen, formand for hav- og dambrugerne i Dansk Akvakultur, ifølge business.dk til Politiken.

Ifølge Fødevareøkonomisk Institut kan de rette betingelser skabe omsætningen hos danske fiskeopdræt, som er 3-4 gange så stor, hvilket vil svare til 3-4 mia. kr. årligt.

Lover handling
Problemet er ikke gået ubemærket hen. Miljøstyrelsen skulle arbejde på en bekendtgørelse, der vil ændre miljøreglerne for fiskeopdræt.

Bekendtgørelsen skulle ifølge Politiken blive sendt i høring om få uger.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078