23948sdkhjf

HI 2011: Præsentation af patenteret palledrejer

Hørup Maskingfabrik præsenterer på sin stand på HI 2011 en palledrejer udviklet af JBT Maskinværksted.
Det er ofte et velkendt problem på lagre, at pallen skal Drejes, enten for at komme på plads i reolen, eller når den tages af reolen og skal læsses på lastbilen, der bliver flere og flere plukke palle pladser hvor plukke pallen er langsidehåndteret for at de der plukker kun skal plukke i 80cm dybde, men hvor bag lageret er kortsidehåndteret.

For at afhjælpe problemet på en hurtig og effektiv måde har JBT Maskinværksted udviklet en palledrejer, der hurtigt og smidigt drejer pallen, hvad enten pallen skal drejes fra kortside til langside eller omvendt. Virksomheden har taget patent på sin opfindelse, og forventer meget af den i fremtiden.

Palledrejeren kan anvendes alle steder hvor der er behov for hurtigt at skifte mellem kort- og langsidehåndtering af paller. Langsidehåndterede paller anvendes bl.a. i dybdestabling og maxipackreoler og kortsidehåndterede paller anvendes bl.a. i stationære og mobile pallereoler. Har du behov for begge håndteringsretninger på dit lager, er palledrejeren en uundværlig del af dit lager for nem, hurtig og effektiv pallehåndtering.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095