23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Bygger fiskefarm til 300 millioner

Annonce

1.000.000 fuldfede laks om året.

Det er i runde tal målet for det antal fisk, som Skagen Salmon årligt vil producere på Danmarks top. Eller næsten på Danmarks top, for laksene skal produceres på land.

Fredag formiddag blev første spadestik således taget til et produktionsareal, som, når det er færdigbygget, vil sprede sig over 19.000 kvadratmeter på industriområdet ved Buttervej.

Annonce

Køber 300.000 æg ad gangen

Anlægget i Skagen er blandt de første landbaserede kommercielle anlæg til produktion af laks, og når det står færdigt, vil man kunne producere cirka 3.300 tons markedsklar laks.

Annonce

Så en fuldfed laks vejer altså i denne sammenhæng godt 3,5 kilo, men der går et par år før de første æg er blevet til markedsklare laks.

- Vi kommer til at købe æggene i eksempelvis Island eller Norge. Det bliver omkring 300.000 æg ad gangen, og erfaringen siger, at 98 procent af dem klækker. Det tager omkring to år fra et æg klækker, til det er blevet en laks på 3-4 kilo, forklarer Jens Petri, der er direktør og hovedaktionær i Skagen Salmon.

Annonce

Læs hele artiklen om Skagen Salmons lakseproduktion på NORDJYSKE (kræver abonnement).

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|