Når Arla efter planen fortsætter investeringerne i de tre anlæg ved Videbæk, kan vestjyderne se frem til at få skabt mellem 50 og 100 nye arbejdspladser.
Det siger Jais Valeur, der bærer titlen af Executive Vice President i Arla Foods, til Herning Folkeblad.
Annonce- Det nøjagtige antal vil afhænge af, hvor hurtigt vi vil vækste med salget. Hvis det går, som vi håber, ligger det i den øvre ende, men det er forbundet med en vis usikkerhed.
AnnonceArla bebudede først på ugen, at man har
planer om at investere omkring 1 mia. kr. i Danmark i 2012, og cirka en fjerdedel af dette beløb er altså øremærket videreudførelsen af de planlagte udvidelser i de tre vestjyske anlæg.
AnnonceForuden Arla Foods i Videbæk drejer det sig om Arla Foods Nr. Vium Mejeri og Arla Foods Danmark Protein, hvor sidstnævnte begge ligger på Sønderupvej i Nr. Vium.
Annonce Annonce
