23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Easyfood og Agri-Norcold i nyt samarbejde med 25 ekstra job

Easyfood, der producerer convenience-fødevarer i Kolding, har indgået et nyt samarbejde med logistik- og forsyningsvirksomheden Agri-Norcold, som fremover skal pakke mad for Easyfood. 

Det betyder, at Agri-Norcold udvider sin forretning fra køle- og fryselagring af fødevarer til også at omfatte pakning af kundernes varer. Virksomheden etablerer således et pakkeri på sin terminal i Padborg, hvor der i den nærmeste fremtid skal ansættes cirka 25 nye medarbejdere.



I det nye pakkeri modtages varer, der pakkes om og gøres serveringsklare i folierede bakker, som er lige til at sætte på butikshylderne.



- Vi venter os meget af det her nye strategiske tiltag. Det er oplagt, at vi går ind og tilbyder vores kunder den service, at vi også pakker deres varer, når vi i forvejen opbevarer dem. Det gør hele processen mere strømlinet for vores kunder og højner leverings- og fødevaresikkerheden, siger administrerende direktør i Agri-Norcold Jan B. Nielsen.



- Det er en meget betydningsfuld ordre for Agri-Norcold, og vi er stolte af, at vi får lov at løfte opgaven i tæt dialog med Easyfood. Det er præcis sådan, vi gerne vil samarbejde med vores kunder, siger Jan B. Nielsen.



Dækker nyt behov i detailhandlen



Projektet med pakkeriet i Padborg er udviklet i samarbejde med  Easyfood, der ligesom Agri-Norcold ønsker at udvide sin forretning med leverancer direkte til detailhandlen.



- Ved at indgå i et strategisk samarbejde kan vi opfylde et behov hos detailhandlen, som ikke er dækket i dag. Jeg tror meget på netværksorganisationer, hvor vi i tæt samarbejde med andre kan stå som et stærkere team over for kunderne. Vi gør det, vi hver især er gode til, og jeg er glad for, at Agri-Norcold er frisk på at gå ind i opgaven med at pakke for os, siger administrerede direktør i Easyfood Flemming Paasch.



Dobbelt så mange medarbejdere



Agri-Norcold har to køle- og frysehuse i Padborg, hvor cirka 35 medarbejdere i dag arbejder. Det nye pakkeri vil dermed betyde næsten en fordobling af medarbejderskaren i den sønderjyske grænseby.



Produktionen på 10.000 kasser om dagen vil blive automatiseret ved hjælp af robotter, men kræver samtidig stor omhu, så produkterne præsenteres flot i serveringsklare bakker, der letter arbejdet i butikkerne.



Forventningen er, at produktionsudstyret installeres omkring 1. marts, hvorefter det skal testes. De første medarbejdere skal dog begynde 1. februar for at blive oplært, hvorefter resten kommer til i to hold. Produktionen vil foregå 12 timer om dagen, hvorfor der bliver mulighed for både fuldtids- og deltidsarbejde.



Efter planen sendes de første brød og kager ud i detailhandlen fra midten af april.

Agri-Norcold med hpovedsæde i Hobro har 11 frostvareterminaler i Danmark med i alt cirka en million kubikmeter lagerplads. Dermed råder virksomheden og dens cirka 425 medarbejdere over cirka en tredjedel af den danske kapacitet af køle- og frostlagre.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094