23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Cocio-konkurrent præsenteret i Brørup

Pølsemændenes eget alternativ til Cocio-chokolademælken blev tirsdag præsenteret hos Torvets Pølsevogn i Brørup.

Bag præsentationen stod den tidligere indehaver af ”Torvets Pølsevogn” i Brørup, Kæld Thygesen, der fungerer som formand for Danmarks Pølsehandlerforenings afdeling i Vestjylland.

- Ikke fordi vi smider Cocio på porten, men vi har fået nogle bedre aftaler ved at producere vores egen kakaomælk. Forud er gået en længere proces med flere test undervejs og den rigtige etiket, før vi var klar til at lancere nyheden, fortæller Kæld Thygesen til Ugeavisen.dk.

Den nyudviklede chokoladedrik – kaldet ”Pølsemandens egen chokolademælk” – sælges ind til videre i en 50 cl. Classic-udgave, som dermed indeholder 25 procent mere, end de normale Cocio-flasker med 40 cl.

Læs mere om sagen mellem pølsemændene og Cocio her.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11