23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

OK Snacks overtager Solrød-virksomhed

Chips-producenten OK snacks er i gang med at ombygge sin fabrik i Ejstruphom, så der fra 1. spetember bliver plads til produktionen fra Snack Food´s .

Overtagelsen betyder, at OK Snacks udvider sin produktion med micropopcorn, stegte popcorn og nødder i forskellige varianter. Og med den udvidede produktion, forventer man også at skulle ansætte op mod 15 nye medarbejdere. Det skriver Horsens Folkeblad.

OK Snacks er i dag blandt verdens førende producenter af flæskesvær og derudover produceres og markedsføres en del andre snacktyper bl.a.under Lyka-mærket. Virksomheden blev etableret i 1982 og beskæftiger idag på fabrikken i Ejstrupholm i nærheden af 60 personer.

Det nye tilkøb skal ifølge direktør Torben Juul Andersen styrke virksomhedens position på markedet og være med til at øge eksportsalget. I dag eksporterer OK Snacks til 18 lande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04