23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Landbrugseksporten steg i juni

Landbrugs- og fødevareerhvervet oplevede i juni 2012 en stigende eksport på ca. 1 pct.

Dansk eksport steg generelt set med 1 pct. i juni. Samtidig steg eksporten af fødevarer mv. med omkring 1 pct. Det oplyser Landbrug & Fødevarer, der for resten af 2012 forventer, at eksportvæksten bliver relativt svag.

- På trods af væksten på 1 pct. i juni, forventer vi en begrænset udvikling de kommende år. Det skyldes, at vi generelt oplever en svag vækst på Danmarks største eksportmarkeder, siger cheføkonom i erhvervsorganisationen Landbrug & Fødevarer Leif Nielsen.

Fødevareeksporten er traditionelt mindre påvirket af konjunkturudsving end andre varer og Leif Nielsen tror fortsat på, at vi i 2012 vil se en stigning i landbrugs- og fødevareeksporten i forhold til de ca. 120 mia. kr., der blev eksporteret for i 2011.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03