Joe & the Juice fastholder aggressiv vækstplan - vil have 600 butikker i 2025

Trods inflation i Skandinavien, Storbritannien og USA og en truende recession forude, vil Joe & the Juice ikke skrue ned for sine vækstplaner.
Det skriver Børsen.
Siden 2018 har kæden tabt 1,18 milliarder kroner, mens kæden har en negativ egenkapital på 774 millioner kroner, lån for næsten 1 milliard kroner og gældforpligtelser for 3 milliarder kroner, lyder det ifølge Børsen.
Alligevel er sandwichkædens administrerende direktør, Thomas Nørøxe, fuld af forhåbninger om, at den kraftige ekspansion vil betale sig i sidste ende:
- Når du er privatejet af kapitalfonde, så har du en gæld. Og også en gæld, som dit cashflow ikke kan betale tilbage. Den er blevet udstedt på baggrund af, at vi skal sælges inden for en overskuelig fremtid. Og den dialog har vi også med banken nu, den er konstruktiv, og jeg er overbevist om, at der ganske snart er en forlængelse på plads med de eksisterende lån, siger Thomas Nørøxe til avisen.
Kapitalfondene Valedo Partners og General Atlantic ejer størstedelen af aktierne i sandwichkæden, mens stifter Kaspar Basse ejer en mindre andel, og det samme gælder den egyptiske milliardær Nassef Sawiri, der også har en andel gennem selskabet NNS Holding.
Thomas Nørøxe har tidligere i år fortalt Børsen, at Joe & the Juice jagter en børsnotering inden for 24 måneder.
Kæden har 310 butikker i 16 lande og sigter efter at have 600 butikker i 2025.
Regnskabsår | 2021 | 2020 | 2019 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Nettoomsætning | 1109,8 | 0,0 | 0,0 |
Resultat af primær drift | -49,9 | -5,7 | -6,3 |
Resultat før skat | -205,6 | -607,4 | 12,8 |
Årets resultat | -232,5 | -610,3 | 1,0 |
Balancestatus | 2257,5 | 17,3 | 425,1 |
Egenkapital | -774,2 | 10,3 | 419,8 |
Kilde: CVR |