Niels Thomsen er både ejer, direktør, brygmester og daglig leder af Løkken Nye Bryghus og hustru Ingrid Møller Jensen er medejer og administrationsansvarlig. De to har for alvor fået gang i bryghanerne i Løkken, skriver Nordjyske i dag.
- For at styrke salg og produktion, har vi indledt et samarbejde med Nibe Bryghus, hvor vores øl fremover vil blive tappet på flaske, da der er fuldautomatisk tappeanlæg i Nibe, siger han til avisen.
Han arbejder derfor to dage om ugen i Nibe. Men også i nærområdet oplever Niels Thomsen god opbakning.
- Vi har fået en hel del nye kunder i Løkken og omegn og restauranter og lokalbefolkningen i Løkken har taget godt imod vores produkter. Ud over øl har vi også t-shirts og strandstole med vores logo til salg. Det går rigtig godt i produktionen, og vi forventer at nå vores planlagte produktion på 350-400 hl. inden årets udgang, tilføjer han.
I efteråret byder Bryghuset på ølsmagning af den nye "Oktoberbier" samt julebryg på den tilbagevendende J.dag.