FoodNetwork vil på workshopdagen have fokus på, hvordan man får designtilgang, metoder og processer ind i sin forretning, og hvilke resultater det kan give.
Danske designere er verdenskendte for innovation og nytænkning, og Dansk Design har vist sig at være en holdbar succes. Derfor vil FoodNetwork på denne workshop lade deltagerne blive inspireret af de metoder, designere anvender i deres arbejde og undersøge muligheden for innovation i koblingen mellem dansk design og danske fødevarer.
Deltagerne vil få indsigt i, hvordan designprocesser kan give mere synlighed, mersalg og differentiering på markedet og få input til, hvordan man får design og innovation ind i sine produkter.
Bl.a. vil de to topprofiler inden for design, Michael Keissner og Boris Berlin, fortælle om deres tilgange til design, og hvilke koblinger de ser til fødevarebranchen.
Dagen rummer desuden en workshop, hvor deltagerne selv kan opleve, hvordan metoder fra designverdenen kan bringes til anvendelse i fødevarebranchen.
Læs invitationen og se hele programmet på
