23948sdkhjf

Smagsfabrik har skiftet to direktører ud med én ny - produktionschef sagde nej tak til jobbet

De to direktører Tobias Frimor Koopmann Nielsen og Jacob Håhr Bruun har forladt smagsfabrikken Döhler i Odense, det tidligere Dairy Fruit.

Ny mand på posten er hollænderen Jan Eppo ten Have, idet produktionschef Simon Andersen ikke ønskede at blive administrerende direktør, fortæller HR manager Christina Kørschen til fyens.dk.

Jan Eppo ten Have bor i Holland, så Simon Andersen kommer til at stå for den daglige ledelse i Odense, nu med titel af fabriksdirektør.

Ifølge Christina Kørschen sagde Jacob Håhr Bruun op i slutningen af sidste år, da han fik nyt job, mens Tobias Frimor Koopmann Nielsen sagde op med virkning fra 7.  februar. De begyndte begge hos Döhler i 2018.

Virksomheden i Odense fremstiller blandt andet jordbær- og pære/banansmag til yoghurt. Den blev stiftet i 1976 af De Danske Mejeriers Fællesindkøb som en brancheleverandør til mejerier, men blev i 2014 købt af den multinationale Döhler-koncern.

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Nu kommer politianmeldelsen: - Noget af Skares kød er allerede destrueret
Planteslagterne udvider til udlandet - sigter efter trecifret årlig vækst
Dagrofa sætter fokus på købmænd i små landsbyer: Her åbner de første seks borgerstøttede butikker
Rema 1000-direktør efter omsætningsvækst: Dette har vi gjort for at forstærke vores position
Kurt Skare: Det er væltet ind med støtte-mails
Danmarks største morgenmadsproducent er utilfreds med sit første overskud i tre år
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
RetailNews
PlastForum DK

Send til en kollega

0.157