23948sdkhjf

Slagterichef: Modernisering til 45 millioner er bare begyndelsen

Danish Crown er i fuld gang med at bruge 45 millioner kroner på at modernisere sit slagteri på Bornholm - men dermed er det ikke slut med investeringer på slagteriet, konstaterer fabrikschef Jesper Sørensen i Bornholms Tidende.

Det nuværende projekt, som ventes færdigt til påske, handler blandt andet om en helt ny linje på slagtegangen. Efter sommerferien skal der ifølge planen etableres en ny opskæring og en ekstra udbeningslinje, nævner Jesper Sørensen. 

Han peger på, at pengene til næste etape ikke er bevilget endnu. Det gælder også endnu en stor investering, som han forventer kan være på vej på Bornholm: At de forældede robotter på slagtegangen bliver afløst af nye robotter, der lige nu testes på Danish Crown- slagteriet i Horsens.

Under alle omstændigheder er den igangværende investering på 45 millioner kroner en uvant billig omgang for Danish Crown. Hovedparten af pengene kommer således fra den pulje, som medarbejderne indbetaler penge til hver måned, nævner fabrikschefen.

De cirka 200 ansatte har de seneste otte år betalt 4,2 procent af deres løn til investeringer i slagteriet mod en garanti for, at arbejdspladserne bliver bevaret.

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Fusionen mellem Chr. Hansen og Novozymes rykker tættere på
Aarstiderne sparker udlandsplaner til hjørne
Salling Group udpeger nye direktører for Nettos tyske afdeling
Milliardkoncern træder ud af planteselskabs ejerkreds - krise ødelagde direktørs ambitiøse plan
Redningsplan er slut for Skares personlige holdingselskab
Optimismen er tilbage hos Meyers: Vil fordoble salget til foodservice
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
RetailNews
PlastForum DK

Send til en kollega

0.142