23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lakridser i større lokaler

Stor efterspørgsel på lækkerier fra virksomheden Lakrids by Johan Bülow har gjort lokalerne i Taastrup for små, derfor rykker lakridsproducenten nu til København.
Annonce

Johan Bülow, der er iværksætteren bag lakridssuccesen Lakrids by Johan Bülow, har netop skrevet under på en 3000 kvadratmeter stor fabrik på Sydholmen på Avedøre Holme i København. Fra foråret skal alle virksomhedens aktiviteter samles her. Det skriver Bornholms Tidende.

Annonce

Med de nye lokaler får virksomheden bedre mulighed for forsat at udvide, og det kan meget vel blive aktuelt, lakridserne bliver nemlig revet væk.

Annonce

- Vi har produceret 24 timer om dagen, syv dage om ugen i tre måneder for at få produceret varer op til jul, fortæller Johan Bülow til Bornholms Tidende.

Annonce

Det er nu fem år siden, at Johan Bülow og kæresten startede lakridseventyret med en lille butik og værksted i Svaneke. På de fem er yderligere tre butikker kommet til samt produktionslokaler i Taastrup. Det skriver Bornholms Tidende.

Annonce

Virksomheden beskæftiger i dag omkring 50 medarbejdere og havde sidste år en omsætning på 36 mio. kr.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.142|instance-web03