23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny direktør og partner hos Silcofa

Lars Monberg er pr. 1. januar tiltrådt som managing partner hos Silcofa A/S.

Lars Monberg (billedet) er medlem af bestyrelsen for Silcofa A/S og har i en periode været arbejdende bestyrelsesmedlem tilknyttet en række specifikke projekter.

Han har blandt andet været ansat i en række fødevarevirksomheder samt været medejer af marketing virksomheden MonbergSørensen A/S. Nu indtræder han som partner og medejer af Silcofa A/S med option på at øge sin andel.

- Vi har i Silcofa haft nogle år hvor vi har tilpasset vores organisation til de økonomiske vilkår i Danmark, men vi ønsker nu med ansættelsen af Lars Monberg at styrke vor administrative, økonomiske samt kommunikative kompetencer, således at jeg selv udelukkende kan fokusere på vore kunder, og dermed i højere grad sikre vore kunder endnu bedre service og opmærksomhed, udtaler Per Hjalholt.

Silcofa A/S er en virksomhed tilbage fra 1972 og er i dag ejet af direktør Per Hjalholt, der har overtaget aktiemajoriteten fra sin far Henning Hjalholt. Virksomheden har specialiseret sig indenfor teflon, silicone og procesbånd til fødevare- og procesindustrien.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094