23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danske virksomheder overholder GMO-reglerne

Danske virksomheder er gode til at overholde reglerne om salg og mærkning af genmodificerede fødevarer, viser ny rapport.

Fødevarestyrelsen holder et vågent øje med, om danske virksomheder overholder GMO-reglerne. De seneste års undersøgelser har vist, at antallet af overtrædelser af reglerne er lavt.

I 2013 udtog Fødevarestyrelsen 51 prøver af fødevarer med indhold af enten majs, soja, ris eller hørfrø og analyserede prøverne for ikke-deklareret GMO-indhold. Kun en enkelt prøve af tofu overholdt ikke reglerne, da den indeholdt GMO-soja, som ikke fremgik af mærkningen.

Fødevarer, som indeholder eller er fremstillet af en GMO, skal godkendes inden markedsføring i EU, og de skal være mærket til forbrugeren med oplysning om GMO-indholdet. En række genmodificerede planter – især majs og soja – er godkendt til fødevarebrug i EU på lige fod med ikke-genmodificerede varianter af afgrøderne.

Der markedsføres stort set ikke GMO-fødevarer på det danske marked, hvorfor man sjældent ser GMO-mærkede fødevarer i butikkerne.

Læs Fødevarestyrelsens rapport om resultaterne af GMO-kontrollen her
BREAKING
{{ article.headline }}
0.132|