23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Italiensk osteproduktion hos pizzaria i Kødbyen

En god pizza er ingenting uden en god ost - Derfor præsenterer pizzariaet Mother i Kødbyen et helt nyt projekt: en italiensk osteproduktion.

Pizzariaet Mother i Kødbyen vil være selvforsynende med sin egen økologiske mozzarella – produceret lidt udenfor København.

Mother vil ud over mozarella også producere økologisk ricotta, scarmoza, og Silano-ost.

Mozzarellaen er håndlavet og udelukkende lavet af dansk, økologisk mælk og får hovedrollen i den nye produktion. Det er fremover også dén, man vil få på Mothers surdejspizzaer og antipasti.

- Vi har arbejdet på vores mozzarella og de andre oste i lang tid for at producere det bedste produkt. Nu har vi den, og vi glæder os til at smage ostene sammen med dem, der skulle have lyst til at komme forbi Mother på fredag. Vi er virkelig spændte på at se og høre, hvordan københavnerne – og alle andre – vil tage imod det, siger David Biffani, ejer af Mother.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04