23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Skagerak Salmon fyrer 34

Præcis en tredjedel af medarbejderne bliver skåret væk

Skagerak Salmon i Hirtshals skiller sig af med 34 medarbejdere. Det er resultatet af de forhandlinger, som blev indledt med tillidsrepræsentanterne i sidste uge som følge af flere års markante underskud i virksomheden.

Tallet bekræftes over for Food Supply af direktør Johnny Odgaard, som ikke umiddelbart er tilgængelig for en nærmere uddybning. Men han oplyser, at alle de snart forhenværende medarbejdere arbejder i produktionsafdelingen.

Millionunderskud i årevis

Der er p.t. 102 ansatte på Hirtshals-virksomheden, som altså må sige farvel til præcis hver tredje af dem.

Siden 2008 har Skagerak Salmon haft millionunderskud hvert eneste år - i alt næsten 60 millioner kroner.

Virksomheden med en årlig omsætning på omkring en halv milliard kroner blev 1. maj overtaget af den norske familievirksomhed Sekkingstad. Samtidig blev Johnny Odgaard indsat som direktør.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|