Carlsbergs første kvartal har givet en organisk volumenvækst på 4% og stigende markedsandele på vigtige markeder. Nettoomsætningen steg i perioden med 6% til i alt 9,4 mia. kr. (8,9 mia. kr. i 2007).
Resultat af primær drift i drikkevareaktiviteterne udgjorde 381 mio. kr. Sidste år (reguleret for gevinst ved salg af ejendom i Polen på 58 mio. kr.) udgjorde resultatet 345 mio. kr., hvorfor den underliggende fremgang blev 36 mio. kr. eller 10% (+61 mio. kr. i lokal valuta eller +18%). Resultatet følger af en god forretningsmæssig udvikling, og den underliggende forretning var i alle regioner bedre end indtjeningsplanerne.
Prisforhøjelser og bedre produktmix på tværs af markederne mere end opvejede effekten af de stigende råvarepriser.
- Resultatet i årets første kvartal bidrager normalt kun beskedent til Carlsbergs indtjening. Alligevel understreger udviklingen i kvartalet, at vi har en stærk forretning, som på alle måder er rustet til de kommende udfordringer og muligheder
, siger koncernchef Jørgen Buhl Rasmussen.Første kvartal kendetegnet ved fortsat sund forretningsudvikling samt forberedelse af integration af tilkøbte aktiver.
Forud for overtagelsen af aktiverne fra Scottish & Newcastle plc (S&N) er foretaget en detaljeret planlægning af den kommende proces for at sikre en hurtig og smidig integration af de nye aktiver.
