Tyskordbøgerne skal findes frem og støves af for andelshavere og medarbejdere i Arla, for nu er det en kendsgerning, at Hansa-Milch og Arla Foods amba er parate til at fusionere og danne selskabet, som officielt på det tyske marked bliver kendt som Hansa Arla Milch eG.
Fusionsforslaget blev i december fremlagt af de to bestyrelser, og forslaget var d. 2. marts til afstemning på Arla Foods’ repræsentantskabsmøde i Billund samt ved en ekstraordinær generalforsamling i Hansa-Milch i Tyskland. Hos Arla fik fusionen 100 % støtte, mens 96 % stemte for en fusion hos Hansa-Milch.
Fusionen får effekt med tilbagevirkende kraft pr. 1. januar 2011, hvis den godkendes af de europæiske konkurrencemyndigheder.
Tilfredse formændBestyrelsesformand i Arla Foods, Ove Møberg, er tilfreds med andelshaverne klare opbakning:
- Afstemningen i dag viser, at der er stor opbakning til fusionen og til Arlas strategi. Det er en vigtig dag for begge selskaber. Det åbner nogle helt nye muligheder for os, fordi vi fremover kan tilbyde de tyske kunder og forbrugere et bredere sortiment af produkter. Jeg ser frem til at byde vores nye tyske medejere velkommen i repræsentantskabet og bestyrelsen, siger Ove Møberg.
Ved det nordtyske mejeri vækker resultatet også stor tilfredshed:
- Vi er glade for, at et klart flertal af vores medlemmer har stemt for en fusion med Arla. Med denne beslutning lægger vi fundamentet for fremtidig succes og vækst, og det styrker vores markedsposition på det tyske marked, siger bestyrelsesformand i Hansa-Milch, Uwe Krause.
Et godt match for tyske forbrugereHansa-Milch er et af de større regionale mejerier i Tyskland, og mejeriet producerer hovedsageligt friskvarer som drikkemælk, fløde, yoghurt og crème fraiche både under eget varemærke og under butikkernes egne mærker.
Arla Foods har en lang historie i Tyskland med kendte varemærker.
- Arla har en strategi om at udvikle sit engagement på det tyske marked, og målet er at blive et af Tysklands tre førende mejerier. En fusion med Hansa-Milch vil betyde, at Arla kan supplere sit nuværende salg af ost med friskvarer, og sammen bliver vi en attraktiv partner for den tyske dagligvarehandel, siger adm. direktør i Arla Foods, Peder Tuborgh.
Fusionen skal godkendes fra de europæiske konkurrencemyndigheder, som forventes at færdigbehandle sagen inden for en måned. Bliver fusionen en realitet bliver den tyske forretning en del af Arla Foods Consumer International.