23948sdkhjf

Plantebøffer har taget over på nordjysk fabrik

Vendsysselske Grønlangkål i Harken syd for Hjørring er løbet tør for grønlangkål, og derfor handler hele produktionen nu om plantebøffer.

Det skriver TV2 Nord.

- Plantebøffer er meget oppe i tiden. Det er bæredygtigt, klimavenligt og består selvsagt ikke af kød. Vi har fået en rigtig god tilbagemelding på smag, bid og konsistens, så vi også har eksporteret til Grækenland og England, siger indehaver og direktør Ronni Sørensen til tv-stationen.

Han fortalte i marts til Nordjyske,  at den nye produktion skal være med til at sikre fremtidig vækst hos Vendsysselske Grønlangkål, som har måttet notere sig dalende salg af hakket grønlangkål og hvidkål

Indehaveren har samarbejdet med kokken Uffe Truelsen om at finde en opskrift, der både har god smag og et godt bid uden brug af tilsætningsstoffer.

Ifølge TV2 Nord plejer Vendysselske Grønlangkål at producere 212 ton grønlangkål, men i år har der været et fald på 50 tom som følge af en dårligere høst.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095