23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Food Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Konsortium opgiver opkøb af Færch Holding

Fristen på købstilbuddet er overskredet og der kommer ikke et nyt fra konsortiet med Lone Færch i spidsen.
Annonce

Lone Færch må sammen med søsteren Annemette Færch og deres grandkusine Merethe Christine Færch opgive at overtage den fulde kontrol med Færch Holding.

Konsortiet afgav i oktober et bud til samtlige anpartshavere i selskabet på 1.900 kr. pr. anpart svarende til en samlet pris på omtrent 1,2 mia. kr., men efter fristens udløb fredag den 4. januar i år, må de nu erkende, at opkøbet ikke er muligt.

Annonce

Af en pressemeddelelse fra trioen fremgår det, at konsortiet nu sidder på en større andel af selskabet end de 30 procent af anpartskapitalen og 84 procent af stemmerne, de rådede over før købstilbuddet blev givet. For at gennemføre købet var en accept på 90 procent af anpartskapitalen dog nødvendig, og den nåede konsortiet ikke.

Annonce

Planen er derfor fremadrettet at "involvere sig mere aktivt i Færch Plast og løbende vurdere de strategiske muligheder for at udvikle virksomheden”, oplyser Lone Færch, Annemette Færch og Merethe Christine Færch.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web03