Ny ejer overtager snart milliardvirksomhed: - Nu starter en spændende proces
Der kom til at gå næsten et halvt år, fra den hollandske kyllingegigant Plukon Food Group indgik en aftale om at købe danske Rose Poultry af den finske ejer HKFoods, til handlen fik grønt lys fra konkurrencemyndighederne.
Aftalen blev offentliggjort 2. maj, og først sent på eftermiddagen i går tirsdag kunne Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fortælle, at handlen nu er godkendt.
Men herfra går det tilsyneladende stærkt, fordi transaktionen skal gennemføres ved udgangen af oktober måned - altså om cirka to uger.
Dermed kan Rose Poultrys integration i den internationale Plukon Food Group med en tocifret milliardomsætning tage fart.
Læs også Se tallene: Så stor er den kommende ejer af HKScan - og her er de seneste opkøb (food-supply.dk)
Og der er store forventninger til det nye ejerskab i den danske virksomhed, hvor adm. direktør Michael Juhl Jørgensen siger i en pressemeddelelse fra Rose Poultry:
- Jeg er glad for, at konkurrencemyndighederne nu har godkendt salget til Plukon. Ved myndighedernes godkendelse er vi nu et stort skridt mod nærmere endelig overtagelse. Nu starter en spændende planlægningsproces, hvor alle vores virksomheds forretningsområder og hele den samlede forsyningskæde, skal integreres i Plukon. Jeg ser meget frem til ejerskiftet og er overbevist om, at det vil gøre vores virksomhed til en endnu mere værdifuld samarbejdspartner i fødevarebranchen på lang sigt.