23948sdkhjf

Bedste halvår nogensinde: Restauranterne er tilbage med et brag efter coronakrisen

Der er blevet skålet hyppigt med vinglassene og serveret utallige retter på de danske restauranter i 2022.

Trods stigende dagligvarepriser har danskerne ikke mistet appetitten for at tage på restaurant.

Tværtimod har restaurantbranchen svært ved at få armene ned i disse måneder.

Det skriver Dagligvarehandlen.

- Overordnet set har det formentlig været det bedste halve år, restaurantbranchen har haft nogensinde, siger Jonas Kjær, cheføkonom i brancheorganisationen for hotel-, restaurations- og turisterhvervet Horesta, til Dagligvarehandlen.

De officielle tal for 2022 er endnu ikke offentliggjort, men ifølge Jonas Kjær er omsætningen for andet kvartal i år mindst på niveau med fjerde kvartal i 2021. 

Her nåede man en rekordhøj omsætning på 13,5 milliarder kroner.

Tallene dækker over danskernes forbrug på restauranter - udenlandske gæster og firmakort er ikke med i beregningerne. 

Selvom det ser positivt ud, påpeger cheføkonomen, at man i regnestykket skal tage højde for inflation og øgede omkostninger til råvarer og lønninger, mens man også skal indhente nogle hårde vilkår under coronakrisen.

Desuden fortæller cheføkonomen, ifølge Dagligvarehandlen, at det er for tidligt for restaurationsbranchen at ånde lettet op. Mangel på arbejdskraft og den internationale krise i kølvandet på krigen i Ukraine er to kæmpe udfordringer, der kan få store konsekvenser for branchen i den kommende tid.

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Kurt Skare satser alt på ny fabrik, der skal levere kød i samme omfang som den gamle
Se galleri: Over 5.000 besøgende ville smage, se og opleve tidens fødevaretrends
Messearrangør: Udstillere tager godt mod nye tiltag
Bedste i 11 år: Dagrofa præsenterer overskud for andet år i træk
Svaneke Bryghus fik bundlinjen mere end halveret
Bryggeri har sparet en milliard liter vand på to år
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
RetailNews
PlastForum DK

Send til en kollega

0.157