2012 går på hæld, og i den anledning har Food Supply set nærmere på nogle af de mest populære historier i årets løb. I den anledning er det naturligvis umuligt at komme uden om affæren med fedtafgiften og den planlagte udvidelse af sukkerafgiften.
Nyheden om, at regeringen til sidst valgte at droppe begge afgifter, kom i november i forbindelse med præsentationen af finansloven:
Regeringen afskaffer fødevareafgifter.
Meddelelsen vakte umiddelbar glæde og lettelse i fødevarebranchen, som forinden havde stået et hårdt år igennem med fyringer, flytninger og minimeret emballage:
Bisca-direktør: Afgifter skyld i fyringerCarletti og Samba venter i spænding
Afgift tvinger bolsjefabrik til Polen
Fedtafgift gør Kærgården mindre
Kølig champagne og ditto modtagelse
Størst postyr var der på Food Supply omkring marmeladeproducenten Fynbo Foods, hvor direktør Richard Fynbo i løbet af året ikke lagde fingre imellem:
Fynbo Foods: Vi lukker eller flytterRichard Fynbo endte dog med at
drikke champagnemod årets slutning, mens brancheorganisationerne modtog nyheden med lidt mere skepsis:
Farvel til fødevareafgifter: Sådan reagerer branchenDet skal også tilføjes, at den ”gamle” sukkerafgift fortsat eksisterer – endda med stigninger til følge fra årsskiftet:
Sukkerafgift koster stadig millionerLæs med i morgen, når Food Supply ser tilbage på to populære temaer om sociale medier og loyale kunder.