23948sdkhjf

Priserne blev låst fast i tide: Kæmpestor Arla-udvidelse er på skinner

Arlas igangværende udvidelse af koncernens mejeri i Esbjerg går helt efter planen, og projektet til godt 300 millioner kroner ventes færdigt i oktober.

Det fortæller Claus Nielsen, der er såkaldt site director hos Arla Esbjerg, til JydskeVestkysten.

Han oplyser, at der trods krig, inflation og energikrise ikke er dukket uforudsete udfordringer op.

- Vi har et meget stærkt hold af leverandører, som har givet leveringssikkerhed. Og derudover fik vi heldigvis låst priserne på beton og stål, inden det stak helt af, siger Claus Nielsen til mediet.

Udvidelsen, som Arla kalder Projekt Starbucks Extension, skal ikke mindst øge kapaciteten vedrørende mejeriets produktion af iskaffe, cappuccino og latte til Starbucks-kaffekæden - en forretning, der har vist sig at være guldrandet for Arla.

Der bliver bygget i tre etager med blandt andet udvidelse af to pakkelinjer, som øger kapaciteten fra 7,5 til 9 millioner kopper per uge. 

Projektet omfatter også et nyt, fuldautomatisk lager med plads til 5.600 paller Starbucks-færdigvarer.

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Milliardkoncern træder ud af planteselskabs ejerkreds - krise ødelagde direktørs ambitiøse plan
Fusionen mellem Chr. Hansen og Novozymes rykker tættere på
Aarstiderne sparker udlandsplaner til hjørne
Salling Group udpeger nye direktører for Nettos tyske afdeling
Redningsplan er slut for Skares personlige holdingselskab
Optimismen er tilbage hos Meyers: Vil fordoble salget til foodservice
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
RetailNews
PlastForum DK

Send til en kollega

0.079